Kruhový tréning (KT)

Kruhový tréning je vysoko intenzívny tréning zložený z niekoľkých stanovíšť (často tvoriacich kruh), ktoré su kombináciou silovej a vytrvalostnej zložky. Pozostáva zo 6 až 10 cvikov, ktoré su rozmiestnené na rôznych pozíciach. Interval zaťaženia môže byť určený buď počtom opakovaní alebo časovým ohraničením. Medzi jednotlivými cvikmi nasleduje krátka pauza. Pauza by nemala byť dlhá a cvičenec by mal pracovať na úrovni 130-170SF. Po dokončení všetkých cvikov nasleduje pauza medzi sériami, ktorá je zvyčajne dlhšia ako prestávka medzi cvikmi. Pri tejto prestávke by mal cvičenec mať dostatok času na doplenie tekutín a dostatočný čas na oddych pred ďalšou sériou. Srdcová frekvencia (SF) cvičenca by sa mala dostať pod úroveň 130 SF. 

Pre koho je KT určený?

Tréning môže byť zostavený tak ako pre začiatočníkov tak aj pre pokročilých cvičencov.  Kruhový tréning je často určený pre zdravých jedincov, ktorý chcú popracovať na spevnení postavy, zredukovaní tukovej hmoty alebo len na udržaní si svojho zdravia a pohody. Často je vhodný aj na spestrenie programu cvičenca a vo svete si náchádza čoraz väčší záujem.

Výhody kruhového tréningu

Veľkou výhodou KT je, že počas neho precvičíte takmer celé telo. Zlepšuje vašu fyzickú i mentálnu stránku a buduje váš kardiovaskulárny systém. Je veľmi vhodným prostriedkom pre spalovanie tukov a dá sa kreovať podľa typu cvičencov.